Poprawa sprawności umysłu

Nikomu nie trzeb chyba tłumaczyć, jak ważne jest odpowiednie dotlenienie mózgu i jakie schorzenia grożą nam w przypadku jego braku. Z badań wynika, ze u pacjentów korzystających z zabiegów HBOT odnotowano poprawę pamięci, lepszą koncentrację czy podwyższenie sprawności intelektualnej. Efektem lepszego dotlenienie jest też wzrost energii oraz ogólna poprawa nastroju i samopoczucia.

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej – na co pomaga?

poprawia dotlenienie wszystkich komórek ciała, w efekcie czego spowalnia ich proces starzenia się, usprawnienia metabolizm komórek, pobudza je do odbudowy i regeneracji uszkodzonych tkanek.

Ten rodzaj leczniczego działania HBOT jest szczególnie cenny w terapii:

  • wszelkiego rodzaju schorzeń neurologicznych, wywołanych niedotlenieniem mózgu,

  • w rehabilitacji osób po udarach,

  • cierpiących na depresję.

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej przynosi też zadziwiające wręcz efekty, jeśli chodzi o funkcjonowanie mózgu u osób zupełnie zdrowych. Tlenoterapia dodaje energii, wpływa pozytywnie na ich samopoczucie i sprawność intelektualną.

Naukowe dowody dobroczynnego działania tlenoterapii

Opublikowane w 2011 r. w Journal of Neurotrauma prace dr Paula G. Harcha, dowodzą dobroczynnego działania tlenu podawanego pod ciśnieniem, zarówno na mózg jak i inne komórki ludzkiego ciała. Z jego badań wynika, że tlenoterapia hiperbaryczna jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń neurologicznych. Badania przeprowadzone przez dr. Harcha, stały się inspiracją dla innych naukowców i stworzyły podwaliny nowej koncepcji. Skoro tlenoterapia w komorze hiperbarycznej przynosi tak spektakularne efekty w leczeniu, jej działanie można wykorzystać również w celu usprawnienia pracy mózgu u osób zdrowych. Efekty badań przerosły oczekiwania.

Jak działa tlenoterapia?

Okazuje się, że w wyniku miesięcznej terapii obejmującej 40 zabiegów w komorze hiperbarycznej (w ciśnieniu 1.5 ATA) pacjenci deklarowali odczuwalne lepsze samopoczucie, wzrost energii i sił witalnych. Jednak co bardziej istotne zaobserwowano u nich zwiększony przepływ krwi na skanach mózgu, poprawie w pamięci krótkotrwałej, wyższe średnio o 15 punktów wyniki w testach na inteligencję i testach kognitywnych. Osiągane przez badanych rezultaty monitorowano obrazowo. Analiza spektrograficzna (SPECT) dowodziła, że istnieje wyraźny związek między poprawą pamięci krótkotrwałej a poprawą dotlenienia i ukrwienia komórek nerwowych. Barania dowodziły, że znaczną i co istotne trwałą poprawę w przepływie krwi w mózgu, można zaobserwować zarówno po jednym, jak i po całej serii zabiegów tlenoterapii w komorze hiperbarycznej.