Cukrzyca

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) oddziałuje na szereg rozmaitych aspekty zdrowia, pozwalają zredukować wiele dolegliwości czy nieprzyjemnych objawów związanych z chorobami.

W przypadku diabetyków terapia w komorach hiperbarycznych pomaga poradzić sobie ze zwiększoną podatność na nadciśnienie sprzyjającemu miażdżycy oraz poprawieniu ukrwienia rąk i nóg, często pojawiające się wraz z cukrzycom.

Dlaczego warto wspomagać leczenie cukrzycy tlenoterapią

Wraz z cukrzycą często pojawia się szereg mało specyficznych dolegliwości wynikających z problemów z właściwym funkcjonowaniem organizmu. HBOT pomaga złagodzić wiele z nich. Działanie tej metody wynika z ogólnoustrojowej biostymulacji naturalnie zachodzących procesów regeneracji, dotlenianiu trudno dostępnych dla krwi rejonów ciała oraz redukcji rozwijających się stanów zapalnych. Dzięki temu cofa wiele procesów sprzyjających rozwojowi miażdżycy. Jest też szczególnie pomocna w przypadku wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Tlenoterapia hiperbaryczna umożliwia wtedy dotlenienie obumierających fragmentów ciała oraz cofnięcie już zaistniałych objawów przynosząc ulgę cukrzykom.

Tlenoterapia hiperbaryczna a miażdżyca? Jakie jest tu powiązanie?

Wykazano, że zwiększone stężenie tlenu pozwala odrobinę ustabilizować skoki poziomu glukozy we krwi jednak znacznie istotniejszym działaniem pożądanym przez diabetyków jest hamowanie procesów sprzyjających rozwojowi miażdżycy. Zabiegi z wykorzystaniem komór hiperbarycznych ograniczają gromadzenie się produktów procesu utleniania lipidów, zarówno w wątrobie jak i we frakcjach LDL i HDL.

Skąd wiadomo, że tlenoterapia faktycznie pomaga przy stopie cukrzycowej?

Różnorodne, niezależne eksperymenty dowiodły skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej przy terapii zespołu stopy cukrzycowej. Zgodnie z badaniami naukowców z Dallas oraz Bostonu, opublikowanych w „Endokrynologii Polskiej”* dowiodły realnej możliwości redukcji ryzyka amputacji stopy aż o 33% u pacjentów z cukrzycą. Badanie obejmowało zarówno pacjentów, którzy od dłuższego czasu walczyli z silnymi owrzodzeniami stóp jak również tych, u których objawy pojawily się niedawno. W obu przypadkach doszło do:

  • Zaniku stanów zapalnych i infekcji

  • Zwiększenie produkcji kolagenu

  • Zaniku obrzęków

  • Przyśpieszenia regeneracji tkanek kostnych oraz chrzęstnych

W celu ustalenia konkretnych proponowanych zabiegów w komorach hiperbarycznych w naszych gabinetach w Warszawie oraz sprawdzeniu cennika, prosimy o kontakt telefoniczny. Do każdego przypadku podchodzimy fachowo oraz indywidualnie.

*„Korzystny wpływ leczenia tlenem w komorze hiperbarycznej na czynniki ryzyka miażdżycy i kontrolę glikemii u chorych z zespołem stopy cukrzycowej”, N. Karadurmus, M. Sahin, C. Tasci, I. Naharci, C. Ozturk, S. Ilbasmis, Z. Dulkadir, A. Sen, K. Saglam, Endokrynologia Polska 2010