EAV

Elektroakupunktura (EAV) jest nowoczesną odmianą klasycznej akupunktury. Te dwie techniki różnią się tym, że w przypadku tradycyjnej akupunktury stosuje się igły natomiast w elektroakupunkturze impulsy elektryczne. W obu przypadkach leczenie polega na stymulowaniu tych samych, newralgicznych punktów. Elektroakupunktura stosowana jest w leczeniu bólu o rożnej etiologii, niedowładów, nadciśnienia czy stanów zapalnych lub porażeniach narządów ruchu.

Jak wygląda zbieg elektroakupunktury?

Igły umieszcza się w określonych punktach ciała i przy pomocy specjalnych klipsów łączy z urządzeniem, które emituje impulsy elektryczne. Natężenie i częstotliwość impulsów elektrycznych generowanych przez urządzenie dostosowywana jest do dolegliwości na które uskarża się pacjent. W elektroakupunkturze wykorzystuje się pary igieł. Impulsy elektryczne mogą przechodzić z jednej do drugiej. Można stosować wiele par igieł i stymulować je jednocześnie, jednak zwykle nie trwa to dłużej niż 30 minut naraz. W przeciwieństwie do tradycyjnej akupunktury, igły nie muszą być umieszczone z taką precyzją w określonych punktach ciała, ponieważ stymulacja prądem dotyczy większego obszaru ciała niż nakłucie igłą.

Elektroakupunktura bezigłowa!

Niewątpliwą zaletą nowoczesnej wersji akupunktury jest możliwość wykonywania zabiegu bez użycia igieł. Technika ta polega na stymulacji nerwów przez elektrody przyklejane na powierzchni skóry.

Co leczy elektroakupunktura?

Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że przyczyną choroby są nieprawidłowości w przepływie energii Qi w organizmie. Badanie polega na określeniu, czy u danego pacjenta qi jest słabe, w zastoju czy w inny sposób jego przepływ jest zaburzony. Kolejnym etapem jest ustalenie jakie punkty należy stymulować, by przywrócić stan zdrowia. Elektroakupunktura jest szczególnie skuteczna w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych, w przypadkach niedowładów lub porażeniach kończyn, w uciążliwych nerwobólach oraz infekcjach. Dowiedziono też, że stymulacja punktów akupunkturowych impulsami elektrycznymi, pobudza wydzielanie się endorfin, regulujących ciśnienie krwi i poziom stresu.

Elektroakupunktura – Czy to boli?

Pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie tego rodzaju techniką, opisują swoje odczucia jako mrowienie lub delikatne łaskotanie. Takie uczucie związane jest z przepływem prądu o niewielkim natężeniu przez ciało. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić podskórne wylewy (siniaki) czy pęknięcia drobnych naczynek krwionośnych, jednak większość pacjentów nie odczuwa żadnych efektów ubocznych zabiegu.

Czy istnieją przeciwwskazania do tego rodzaju zabiegu?

Elektroakupunktury nie powinni stosować pacjenci, którzy chorują na serce (zwłaszcza z wszczepionym rozrusznikiem) osoby po przebytych udarach mózgu, czy chorujący na padaczkę.

Gabinety Holmedica oferują elektroakupunkturę oraz akupunkturę bezigłowej w Warszawie w przystępnych cenach – zadzwoń i sprawdź nasz cennik.