Anty aging

Walka ze starością nie jest zaskakującym zjawiskiem w epoce coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa. Antyaging, czyli wszelkie metody oraz zabiegi spowalniające procesy starzenia są jedną z prężniej rozwijanych dziedzin nauki w dzisiejszych czasach. Jedną ze skuteczniejszych, alternatywnych metod antyangingowych są zabiegi w komorach hiperbarycznych, które oferowane są również w naszych gabinetach w warszawie. Nie tylko przywracają one sprężystość skórze, wyrównują zmarszczki czy nadają jej młodszy wygląd, ale realnie wpływają również na samą sprawność organizmu. Skąd jednak te efekty?

Dlaczego tlenoterapia miałaby pomagać przy opóźnianiu starzenia?

Wieloletnie badania wykazały, że wraz z wiekiem, w coraz mniejszym stopniu przyswajany tlen z powietrza dostaje się do naszych tkanek. Jednym pionierów w tych badaniach był niemiecki naukowiec Manfred Ardenne, który w czasie 20 lat swych eksperymentów zbadał wysycenie tlenu w próbkach krwi tętniczej pacjentów w zależności do ich wieku. Zaobserwował on między innymi właśnie opisany wcześniej spadek wysycenia tlenem oraz wskazał dobroczynne skutki inhalacji stężonym tlenem dając podstawy dla terapii tlenowej. Sama technika byłą bardzo niedopracowana w początkowych etapach, jednak już wtedy udowodniła, że sterowanie dopływem tlenu do naczyń włosowatych zmniejsza ich obrzęk, stymuluje tworzenie nowych naczyń oraz usprawnia ogólne dotlenienie komórek. Tlen rozpuszczał się nie tylko w samej krwi w większym stopniu, ale również w osoczu, w płynie mózgowo-rdzeniowym czy w limfie. Oznacza to, że nawet przy ograniczonym unaczynieniu, charakterystycznym dla osób starszych, tlenoterapia dalej umożliwia dochodzenie tego niezbędnego dla życia pierwiastka do wszystkich komórek i tkanek organizmu.

Jaki efekt antyagingowy ma terapia hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest przez wielu określana jako rewelacyjne urządzenie długowieczności. Powoduje ona takie pozytywne zmiany zewnętrzne jak zwiększenie produkcji kolagenu, sprężystości skóry czy zwiększenie ukrwienia skóry co wyraźnie poprawia jej barwę oraz zapobiega wiotczeniu. Z efektów wewnętrznych, dotyczących samego funkcjonowania organizmu, zauważyć można optymalizację procesów poznawczych czyli poprawę pamięci, uwagi, percepcji oraz koncentracji. U osób stosujących zabiegi terapii hiperbarycznej w profilaktyce antyagingowej zauważono także aż ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które krążąc po organizmie wspomagały regeneracje tkanek oraz znaczną poprawę ogólnego samopoczucia.