Terapia hiperbaryczna lekiem na autyzm?

Terapia hiperbaryczna poprawia ukrwienie a co za tym idzie wpływa na lepsze dotlenienie wszystkich komórek ciała, w tym także mózgu. Zdaniem amerykańskich naukowców, zabiegi w komorze hiperbarycznej, mogą przynosić dobre efekty w leczeniu np. autyzmu.

Terapia hiperbaryczna lekiem na autyzm?

Już kilkukrotne zastosowanie zabiegów hiperbarycznych może zmniejszyć natężenie charakterystycznych dla autyzmu objawów. U osób poddanych tego typu terapii zaobserwowano, lepszą koncentrację, poprawę w postaci dłuższego utrzymywania kontaktu wzrokowego z rozmówcą, zmniejszenie spastyki, obniżenie poziomu stresu i wyeliminowanie problemu bezsenności.

Naukowe dowody na wpływ terapii hiperbarycznej w leczeniu autyzmu

W 2009 roku naukowcy z International Child Development Resource Centre na Florydzie, pod kierownictwem dr Dana Rossignola, przeprowadzili niezwykle interesujące badania kliniczne, w których wzięła udział grupa dzieci autystycznych w wieku od 2-7 lat. U małych pacjentów zastosowano terapię hiperbaryczną stosując ciśnienie1,3 atmosfer, czyli niewiele wyższe od normalnie występującego na zewnątrz. Po 40 godzinnej terapii tlenem, u 80% małych pacjentów odnotowano „poprawę stanu zdrowia”, natomiast w stosunku do 30% badanych można było mówić o „znaczącej poprawie stanu zdrowia”. U dzieci ze spektrum autyzmu leczonych tą metodą zaobserwowano nie tylko poprawę zdolności do utrzymywania kontaktu wzrokowego i samokontroli, ale też poprawiły się ich interakcje i kontakt z otoczeniem. Dr Dan Rossignol przyznaje wprawdzie, że komora hiperbaryczna nie jest drogą do całkowitego wyleczenia z autyzmu, ale daje nadzieje na poprawę jakości życia dzieci autystycznych a przynajmniej na wyeliminowanie niektórych ich trudnych zachowań.

Co istotne, amerykańscy naukowcy podeszli do badania z ogromną ostrożnością, ponieważ prowadzili je na żywych istotach, w dodatku były nimi dzieci. „W ATAmed dysponujemy komorami hiperbarycznymi o bardzo dużej rozpiętości ciśnień – parametry pracy komór dobieramy więc do indywidualnych potrzeb, tak aby już podczas pierwszych sesji uzyskać jak najlepsze efekty.”- mówi Dr Dan Rossignol Członkowie zespołu naukowego z International Child Development Resource Centre na Florydzie podkreślają, że ich zdaniem w przypadku zastosowania wyższych ciśnień, efekty mogłyby być jeszcze bardziej spektakularne. Jednak tak czy inaczej, to badanie kliniczne jednoznacznie potwierdza skuteczność stosowania HBOT w leczeniu autyzmu.

Jak hiperbaria (nadciśnienie) działa na organizm ludzki?

Wszystko przez to, że hiperbaria (czyli nadciśnienie) sprawia, że w osoczu krwi, może rozpuścić się dużo więcej tlenu, niż w normalnych warunkach.

  • Poprawa myślenia – Wysoko natleniona krew, to dużo lepiej odżywione komórki całego ciała w tym mózgu. W efekcie czujemy przypływ energii, myślimy jaśniej, łatwiej nam skupić się nawet na trudnych zadaniach, pokonać przeciwności i nie denerwować się nimi.
  • Zwalczanie patogenów – Badania naukowe dowodzą, że zabiegi w komorze hiperbarycznej są dobrym sposobem na walkę z infekcją czy stanem zapalnym, ponieważ wysoka dawka tlenu zabija większość patogenów żyjących w warunkach beztlenowych.
  • Zahamowanie procesu starzenia się – Wysokie dawki tlenu to doskonały sposób na zahamowanie procesów starzenia się komórek skóry i reszty ciała.

Terapia hiperbaryczna w Warszawie, jest dostępna w naszych gabinetach Holemedica.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o